Borůvky


Web boruvky.info se věnuje rostlině brusnice borůvka, jejímu pěstování, léčebným účinkům, jejim plodům borůvkám a jejich zpracování.

Brusnice borůvka (latinský název Vaccinium myrtillus L.) je oblíbená léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice, která je známá pod lidovým názvem borůvka, jejímu souvislému porostu také říká borůvčí.

Tento text jsem původně zpracovával pro web BORUVKY.info, projekt byl ale po čase zrušen a tady je text pouze archivován.

Borůvka brusnice

Borůvky často rostou v souvislých porostech. Tvoří souvislé koberce nízkých, hustě rozvětvených keříků ve vlhčích smíšených a listnatých lesích. Borůvky ale najdeme také na pasekách, rašeliništích nebo vřesovištích. Borůvkám se lépe daří v kyselých půdách, které nemusí být příliš výživné a neměly by být moc suché. Borůvky najdeme od nížin po svahy hor v Evropě, severní Americe a na severu Asie. Ve vyšších polohách je její výskyt častější.

Borůvčí na zimu opadají listy. Borůvky kvetou od dubna do června. Plody borůvek obsahují množství semínek a dozrávají od června do září v závislosti na nadmořské výšce. Čím výše borůvčí roste tak tím později dozrává.

Plody, tmavě modré až nafialovělé bobule borůvek můžeme jíst neupravované, sušené nebo je použít k přípravě chutných jídel. Obsah živin dělá z borůvek naše nejcennější ovoce.

V lidovém léčitelství se kromě plodů borůvek používají také jejich listy.


jak uvařit.cz

k o n s p i r a c e (zavinac) g m a i l . c o m