Léčivé účinky borůvek


<<< Borůvky <<<

Listy borůvek

Listy borůvek obsahují glukokininy a proto z nich dělají nálevy sloužící jako podpůrná léčba při slabších formách cukrovky. V listech borůvčí jsou obsaženo mnoho tříslovin a proto se z nich vaří čaje a čajové směsi potlačující průjmy a utišující žaludeční a střevní potíže. Z listů se také pro jejich močopudný a protizánětivý prostředek dělají nálevy, které se pijí při zánětech močových cest.

Zevně se odvar z listí borůvčí používá při kožních chorobách, příkladem může být třeba lupénka.

Plody borůvek

Plody obsahují antioxidanty, karotenoidy, třísloviny, bioflavonoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, maličké množství tuků, železo, měď, zinek, chrom, hořčík, draslík, mangan).

Borůvky posilují imunitu a působí preventivně a částečně i léčebně proti různým infekcím. pomáhají při průjmech a jiných střevních onemocněních; zvyšují množství moči a tím napomáhají odvodňování a léčbě některých otoků a zánětů močových cest; snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi, chrání tělesné buňky proti volným radikálům a působí pozitivně jako prevence proti rakovině. Borůvky prospívají regeneraci sliznic; podporují snižování tělesné hmotnost; mají i uklidňující a protistresový účinek.

Borůvky chrání před stařeckou demencí a říká se o nich, že prodlužují život.

Čerstvé borůvky se používaly proti kurdějím.

Borůvky působí léčebně i v jídlech. Například borůvková polévka nebo pudink se jí při průjmech.

Borůvky se používají při šeroslepotě a podle některých zdrojů zlepšují noční vidění. Při nočních náletech je za II. světové války používali piloti RAF. Nutno ovšem dodat, že studie U.S. námořnictva z roku 2000 neprokázaly žádné zlepšení vidění za šera. Blahodárný účinek borůvek při některých očních chorobách je ovšem spolehlivě prokázán.

Borůvky včetně čaje z listí zvyšují odolnost vůči radiaci. Plody i listy se používají lokálně k léčbě popálenin a vředů, ale třeba také při zánětu zánět dásní.

Pro léčebné účely se plody sklízejí v době zralosti a listy v období květu. Borůvky by se neměly skladovat déle než 2 roky.

Tento text jsem původně zpracovával pro web BORUVKY.info, projekt byl ale po čase zrušen (jedná se tedy pouze o archivní kopii mého textu).

<<< Borůvky <<<


jak uvařit.cz

k o n s p i r a c e (zavinac) g m a i l . c o m